Zprávy

EQUA a CITIBANK poskytují nejvýhodnější běžné účty

01/11/2013

Vedení bankovního účtu se na trhu liší o několik tisíc korun za rok

Ve čtvrté vlně MindBridge FEE MONITORU se poprvé nejvýhodnější bankou v poskytování běžného účtu se stala Equa bank a překvapivě Citibank. Vyplývá to z objektivního srovnání výhodnosti vedení běžných účtů realizovaného na přelomu září a října ve vybraných patnácti bankách v České republice.

V aktuální vlně MindBridge FEE MONITORU byly sledovány dva scénáře poptávky, čímž byla zvýšena vypovídající hodnota výsledků měření a bylo možné lépe pozorovat odlišnosti nabídek jednotlivých bank v závislosti na příjmech a bankovní aktivitě klienta.

V šetření MindBridge FEE MONITOR byly porovnány nejvýhodnější nabídky běžných účtů pro mladého člověka (Young Single) s nižším příjmem a menší bankovní aktivitou a pro klienta středního věku (Daddy) s vyšším příjmem a vyšší bankovní aktivitou. V obou případech bylo do šetření zahrnuto vedení účtu, které v některých případech činilo více než 100 Kč měsíčně a výběry z bankomatů, většinou zpoplatněné.

EQUA NA NULE

V modelovém případě se pro Young Sinlge nejvýhodnější bankou stala Equa bank, která si neúčtuje za své služby žádné poplatky. Vedení účtu, výběry z bankomatu, odchozí nebo příchozí platby jsou zdarma. Díky tomu a díky nenulovému úročení zůstatku Equa banka za rok v součtu vyplatí takovému klientovi 8 Kč. Na druhém místě skončila mBank s mKontem. Stejně jako Equa bank také mBank si neúčtuje žádné poplatky za vedení účtu, internet banking a bezhotovostní transakce. Do celkových nákladů jsou zahrnuty pouze výběry z bankomatu ve výši 9 Kč. Celkové roční náklady tak dosahují 108 Kč. Třetí nejlépe hodnocenou bankou se stala Poštovní spořitelna s účtem Era online, kde celkové roční náklady dosahují výše 202 Kč. Era jako jedna z bank odměňuje klienta za aktivní využívání Era online konta, a to ve výši 150 Kč za rok.
Na dalších pozicích se umístily banky Airbank, ZUNO a Fio, které své služby poskytují zcela bez poplatku za vedení účtu. Naopak nejméně výhodný účet pro profil Young Single poskytuje Citibank, kde se celkové náklady vyšplhaly do výše 1.988 Kč za rok (169 Kč měsíčně). Ve srovnání s nejlevnějším produktem od Equa bank se dá ušetřit téměř 2.000 Kč.

(celkové pořadí viz FEE MONITOR YOUNG)

CITIBANK JE PRO RODINY?

V případě modelové situace Daddy se nejvýhodnější bankou stala Citibank, kde klient od banky obdrží 65 Kč za rok díky úročení zůstatku sazbou 0,05% p.a. Z fee monitoringu vyplývá, že Citibank se orientuje na nadprůměrně bonitní klienty nebo na rodiny, které mají dva průměrné příjmy. Na druhém místě se umístila mBank, u které za rok za běžný účet zaplatíte 316Kč (18 Kč měsíčně). Třetí místo v pomyslném žebříčku získává GE Money Bank s ročním poplatek za osobní účet 455 Kč ročně (39 Kč měsíčně). Naopak nejdražší bankou se stala Česká spořitelna. U této bankovní instituce klient DADDY zaplatí 2.471 Kč ročně.

(celkové pořadí viz FEE MONITOR DADDY)

Jednotlivé bankovní instituce nabízejí celou škálu služeb zahrnutých v balíčku produktů. Klient tak může získat vyšší zhodnocení vkladů díky vyšší úrokové míře, výběry z bankomatů nebo internet banking zdarma. Nabídka produktů je u každé banky jiná.

K měření
Do projektu bylo zahrnuto patnáct bankovních institucí:

 • Airbank
 • Citibank
 • Česká spořitelna
 • ČSOB
 • Equa bank
 • Fio
 • GE Money Bank
 • Komerční banka
 • LBBW
 • mBank
 • Poštovní spořitelna
 • Raiffeisen Bank
 • Sberbank
 • UniCredit Bank
 • ZUNO

MindBridge FEE MONITORING vychází ze dvou pevně definovaných scénářů, všechny návštěvy probíhaly na pražských pobočkách nebo prodejních místech. Cílem projektu bylo nalézt optimální běžný účet, tedy takový, který má při splnění všech požadavků nejnižší měsíční náklady.

Young Single je svobodný, jeho čistý měsíční příjem činí 18.000 Kč, zůstatek na účtu je 80.000 Kč a měsíční objem bezhotovostních transakcí 2.000 Kč. Požaduje běžný účet s embosovanou platební kartou, internet banking na ovládání účtu, kartu používá také pro výběr z bankomatu, s definovaným počtem příchozích plateb i odchozích (trvalé platební příkazy / jednorázové platební příkazy / inkaso).

Daddy je ženatý, má dvě děti, je mu 40 let, na účet přichází měsíčně příjem 45.000 Kč, zůstatek je 130.000 Kč a měsíční objem bezhotovostních transakcí 3.000 Kč. Požaduje běžný účet s embosovanou platební kartou, elektronickou kartu pro disponenta, internet banking pro ovládání účtu používá pro bezhotovostní platby stejně jako pro příležitostné výběry hotovosti z bankomatu, s definovaným počtem příchozích plateb i odchozích (trvalé platební příkazy / jednorázové platební příkazy / inkaso).

Jednotné požadavky daného zákazníka eliminují (balíčkové) nabídky jednotlivých bank. Cílem projektu bylo pro oba scénáře nalézt optimální běžný účet, tedy takový, který má při splnění všech požadavků nejnižší měsíční náklady.

Jana Hotmarová
MindBridge Consulting a.s.
Geologická 2
152 00 Praha 5
W: www.mindbridge.cz
E: info@mindbridge.cz
T: +420 604 840 604