Zprávy

Komerční banka, Raiffeisen Bank nebo LBBW? Která banka opravdu za účet platí Vám?

26/09/2011

Za vedení běžného účtu můžeme jen díky výběru správné banky ušetřit více než 5.000 Kč ročně.

Již potřetí se bankou s nejvýhodnějším běžným účtem stala LBBW, vyplývá to z aktuální vlny MindBridge FEE MONITORU – objektivního srovnání výhodnosti vedení běžných účtů provedeného na českém bankovním trhu v září 2011. Projekt byl tentokrát realizován již mezi 14 bankami, a to včetně nové ZUNO banky a připravované Airbank (která již nyní uveřejnila sazebník poplatků).

Nově byly v aktuální vlně MindBridge FEE MONITORU sledovány dva scénáře poptávky, čímž byla zvýšena vypovídající hodnota výsledků měření a bylo možné lépe pozorovat, jak se liší nabídky jednotlivých bank v závislosti na příjmech a požadavcích klientů.

MindBridge FEE MONITOR tak porovnával cenově NEJVÝHODNĚJŠÍ nabídky bank vhodné pro mladého člověka (Young Single) s nižším příjmem a pro klienta středního věku (Daddy), s vyšším příjmem, v domácnosti „2+2“ a vyšší „bankovní aktivitou“. V obou případech je součástí požadavků například i výběr z cizího bankomatu, který je u většiny bank zpoplatněn poměrně vysokou částkou.

LBBW je nejvýhodnější
V obou modelových případech je nejvýhodnějším účtem konto 5 za 50 od LBBW, které obsahuje balíček základních služeb a 5 dodatečných produktů za měsíční poplatek 50 Kč. Mezi těmito 5 službami je například i výhodné úročení účtu sazbou 1% p.a., díky kterému nejenže neplatíte žádné měsíční náklady, ale dokonce ročně vyděláte 20 Kč resp. 22 Kč.

Na druhém místě skončila, opět shodně pro oba modelové scénáře, mBank se svým mKontem. Výhodou mKonta je, že je vedeno zdarma a poplatky za výběr z jakéhokoliv bankomatu jsou stejné, na druhé straně zde není žádné zhodnocení vkladů. V prvním případě byly celkové roční náklady 108 Kč (9 Kč za měsíc), ve druhém 208 Kč (17,30 za měsíc, a to za výběry + poplatek za vydání karty pro disponenta).

Mezi tři nejlepší se ještě probojovaly Poštovní spořitelna a Raiffeisen Bank. Zde se již nejvýhodnější účet pro jednotlivé modely liší. V případě Young Single je třetí nejvýhodnější Era online účet s ročními čistými náklady 460,– Kč (38,33 Kč za měsíc) od Poštovní spořitelny. Zatímco pro Daddy je třetí nejvýhodnější volbou eKonto Prémium za 801,– Kč ročně (66,72 Kč za měsíc) od Raiffeisen Bank. Při měsíčním obratu nad 25 tisíc Kč se klient dostane do kategorie Prémium, kdy vedle jiných výhod, nemusí platit za vedení účtu. Zároveň mu na konci každého měsíce banka připíše 20 Kč. Pro první scénář se Raiffeisen Bank umístila až na předposledním místě, kdy klient díky nižšímu obratu nezískal žádné zvýhodnění.

Nové banky se logicky snaží oslovit co nejvíce klientů a nabízejí vedení účtu zdarma. Celkově se dá říci, že u Young Single i Daddy předhonily tradiční velké banky. Fio banka se umístila shodně na 4. místě. ZUNO banka obsadila u Young Single 6. místo, pro Daddy nebyla hodnocena, protože zde zatím není možnost vydání další karty k účtu (pokud by byla druhá karta bez poplatků, získala by 5. místo). Právě vznikající Airbank dosáhla na 5. místo, a to v obou hodnocených případech. Nejméně výhodný účet nabídla Citibank, která se zřejmě orientuje na nadprůměrně bonitní klienty, celkové náklady se vyšplhaly až na 358 Kč resp. 435 Kč za měsíc. Ve srovnání s nejlevnějším účtem od LBBW lze ročně ušetřit více než 4 300 Kč resp. 5 200 Kč.

V projektu bylo hodnoceno čtrnáct bankovních institucí: Česká spořitelna, ČSOB, GE Money Bank, Komerční banka, Poštovní spořitelna, Raiffeisen Bank, UniCredit Bank, mBank, LBBW, Citibank, Volskbank, Fio, ZUNO a Airbank.

YOUNG SINGLE (pořadí/banka/roční náklady na BÚ)
1. LBBW –20 Kč
2. mBank 108 Kč
3. Poštovní spořitelna 460 Kč

12. Volksbank 1.864 Kč
13. Raiffeisenbank 3.375 Kč
14. Citibank 4.296 Kč

DADDY (pořadí/banka/roční náklady na BÚ)
1. LBBW –22 Kč
2. mBank 208 Kč
3. Raiffeisenbank 801 Kč

12. GE Money Bank 2.495 Kč
13. Volksbank 2.969 Kč
14. Citibank 5.220 Kč

Často je možné se setkat s nabídkou nejrůznějších balíčků produktů a služeb, které kromě požadovaných parametrů obsahují za stejnou cenu i něco navíc. Klient tak může získat například vyšší úrokovou míru pro zhodnocení dalších vkladů, možnost debetu nebo bezplatné výběry z bankomatu. Rozsah a nabídka těchto balíčků je u každé banky jiná.

K měření

MindBridge FEE MONITOR vychází ze dvou pevně definovaných scénářů.
Young Single je klient, kterému je 25 let, je svobodný, jeho čistý měsíční příjem činí 18 000 Kč, zůstatek na účtu je 80 000 Kč a měsíční objem bezhotovostních transakcí 2 000 Kč. Požaduje běžný účet, 1× embosovanou platební kartu, internet banking, 2× výběr z bankomatu (z toho 1× ATM domácí banky a 1× cizí), 1× příchozí platba (plat), 5× odchozí platby (z toho 1× TP, 2× inkaso a 2× jednorázová platba).

Daddy je ženatý, má dvě děti, je mu 40 let, na účet přichází měsíčně příjem 45 000 Kč, zůstatek je 130 000 Kč a měsíční objem bezhotovostních transakcí 3 000 Kč. Požaduje běžný účet, 1× embosovanou platební kartu, 1× elektronickou kartu (pro disponenta), internet banking, 3× výběr z bankomatu (1× ATM domácí banky a 2× cizí), 1× příchozí platba (plat), 13× odchozí platby (z toho 9× TP, 2× inkaso a 2× jednorázová platba). Jednotné požadavky daného zákazníka eliminují rozdílné (balíčkové) nabídky jednotlivých bank. Cílem projektu bylo pro oba scénáře nalézt optimální běžný účet, tedy takový, který má při splnění všech požadavků nejnižší měsíční náklady.

Ladislav Klika a Tereza Benešová
MindBridge Consulting a.s.
Geologická 2
152 00 Praha 5
W: www.mindbridge.cz
E: info@mindbridge.cz
T: +420 604 840 604