Zprávy

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

10/12/2017

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou nahoru teenageři jako spíš jejich rodiče a prarodiče. Konstatuje to výroční zpráva o stavu ve věcech drog v roce 2016, kterou tento týden představilo Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti.

Když se v roce 2012 odborníci pokusili odhadnout, kolik lidí užívá v Česku nejoblíbenější nelegální drogu rizikovým způsobem, tedy tak, že už to může ohrožovat jejich zdraví, došli k závěru, že jde o necelou třetinu jejích uživatelů. V poslední době sice uživatelů konopí jako takových nepřibývá, ale zvětšuje se právě podskupina těch rizikových, a to téměř na polovinu.

„K nárůstu došlo u mužů a žen ve všech věkových kategoriích, největší podíl však byl mezi 55–64 lety, dále pak ve skupinách 25–34 let a 45–54 let,“ uvádí výroční zpráva o drogách. „Může za to stárnutí uživatelů, kteří začali v mladším věku, ale vliv může mít i celospolečenská diskuse o léčebném využití konopí. V posledních letech vidíme, že se mění postoje starší generace k tomuto problému. Zejména jednorázové užití je méně často vnímané jako rizikové,“ říká Pavla Chomynová z Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislost.

Droga kvůli zdraví

Starší uživatelé stále častěji užívají konopí na bolest a ztuhlost kloubů, kožní onemocnění nebo při nespavosti. „Je ale třeba si uvědomit, že ve vyšším věku může intenzivnější užívání průběh některých onemocnění zhoršovat, například u nemocí dýchacích cest, kardiovaskulárních chorob nebo poruch paměti. Současně může ovlivňovat účinek léků,“ upozorňuje Chomynová.

I když čísla ženou nahoru lidé před důchodem, pořád platí, že nejvíc intenzivních konzumentů konopí je mezi mladšími. Tak například ve věku 25–34 let konopí pravidelně kouří přes deset procent uživatelů, ve věku nad 35 let jde pouze o dvě procenta.

Zájem o marihuanu u školáků klesá

Česká republika v počtu konzumentů konopí na počet obyvatel (spolu s Francií, Španělskem či Itálií) tradičně zaujímá přední evropské příčky, a to zejména mezi mladými lidmi ve věku od 15 do 34 let. V posledních letech se ale počet mladých, kteří s konopím mají zkušenost nebo jej užívají pravidelně, stabilizoval.

Naposledy to ukázala evropská studie ESPAD, která opakovaně mapuje situaci a trendy u různých typů závislostí 16letých dětí.

Šestnáctiletých, kteří mají s konopím zkušenost, ubývá už od roku 2007 a pokles, který výzkumný tým zaznamenal v roce 2015, ho natolik překvapil, že se výzkum o pár měsíců později rozhodl zopakovat.

„Školní studie z roku 2016, která byla provedena s cílem ověřit výsledky studie ESPAD, trend potvrdila. Potvrdila i to, že se v přístupu k drogám postupně vyrovnávají rozdíly mezi pohlavími,“ říká Chomynová.

převzato: https://zpravy.idnes.cz/…/domaci.aspx?…

Výzkum pro Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti realizoval MindBridge Consulting