Zprávy

Průzkum: Za stejné služby jedna banka strhne tisícovku ročně, jiná naopak klientovi stovky korun vrátí

19/04/2017

Téměř dva tisíce korun za rok. Takový je rozdíl mezi nejdražší a nejvýhodnější nabídkou běžných účtů na trhu. Zatímco klienti některých bank musí za využívání běžného účtu vytáhnout z peněženky více než tisíc korun ročně, jiným naopak jejich banka díky úrokům pár stovek navrch přihodí. Žebříček běžných účtů podle ročních nákladů sestavila výzkumná agentura MindBridge Consulting na základě průzkumu FEE MONITOR uskutečněného v březnu 2017.

Nějakou formou bezplatného běžného účtu se dnes chlubí téměř každá banka. Ve skutečnosti je ale u některých bank zdarma samotné vedení účtu a za jeho běžné využívání klienti dál platí. Některé banky si za využívání běžných služeb neúčtují nic a jejich účty jsou tak bez nákladů, některé banky klientům nějaké peníze ve formě úroků i dají.

„Rozdíl mezi jednotlivými běžnými účty byl znatelný. Není výjimkou, když si banka na poplatcích vezme víc než tisíc korun ročně. Oproti tomu příjemným zjištěním bylo, že na trhu je ve srovnání s rokem 2014 více bank, které nemají žádné poplatky, nebo navíc běžný účet příjemně úročí, a klient tak od banky může dostat navíc i několik stovek korun za rok,“ říká Ladislav Klika, ředitel MindBridge Consulting.

Výzkum byl realizován na základě porovnání ročních nákladů na provoz běžných účtů u dvou zákaznických profilů: „Daddy“ s vyšším příjmem a vyšší bankovní aktivitou a „Young Single“ s nižším příjmem a o něco nižší bankovní aktivitou. Z nabídky jednotlivých bank byl pro jednotlivý klientský profil vybrán vždy ten nejvýhodnější běžný účet, a to včetně zohlednění případných balíčků služeb.

„Banky si nejčastěji účtovaly poplatky za vydání platební karty, výběry z bankomatů a platební příkazy. Z pohledu klienta dopadla v obou testovaných profilech nejlépe Air Bank, a to díky úrokům na běžném účtu a absenci většiny poplatků a dále pak UniCredit Bank nebo Fio, kde jsou roční náklady u obou profilů nulové nebo v zisku pro klienta v řádu korun,“ komentuje výsledky výzkumu Ladislav Klika.

U profilu Daddy patří druhé místo UniCredit Bank a třetí jen těsně Fio bance. Stříbro si u profilu Young Single odnesla Equa bank a UniCredit Bank. A s nulovými náklady BÚ se představily ještě mBank, Raiffeisen BANK a Fio. Na opačné straně žebříčku skončily u profilu Daddy Komerční banka, Česká spořitelna, MONETA Money Bank a ČSOB, protože za využívání jejich účtů klient ročně zaplatí více než tisíc korun. Lepší situaci co do ročních nákladů přinesl profil Young Single, kde více než tisícovku ročně stojí účet jen klienty České spořitelny.

Srovnání ročních nákladů na využívání běžných účtů – „Daddy“

Klientský profil s názvem Daddy:
 Muž 40 let, ženatý, má dvě děti.
 Využívá internetové bankovnictví a 2 bezkontaktní platební karty (jednu z karet má pro svého disponenta).
 Na běžný účet mu měsíčně přichází 45 000 korun, průměrný zůstatek na účtu je 130 000 korun, platební kartou měsíčně zaplatí 7 500 korun.
 Měsíčně má 3 příchozí a 8 odchozích plateb, 1× zaplatí kartou na internetu, 11× zaplatí kartou v obchodě.
 Z bankomatu vybírá 3× za měsíc vždy nejméně 1 500 korun (2× z bankomatu své banky, 1× z bankomatu cizí banky).

DADDY – roční náklady na vedení BÚ

 1. 1. AirBank – Malý tarif (-550 Kč)
 2. 2. UniCredit Bank – U konto TANDEM (-11 Kč)
 3. 3. Fio – Osobní účet (0 Kč)
 4. 4. mBank – mKONTO (100 Kč)
 5. 5. Poštovní spořitelna – Online účet (469 Kč)
 6. 6. Raiffeisen BANK – eKonto SMART (540 Kč)
 7. 7. ČSOB – Plus Konto (1 009 Kč)
 8. 8. MONETA – Free and Flexi (1 285 Kč)
 9. 9. ČS – Moje zdravé finance (1 380 Kč)
 10. 10. KB – MůjÚčet (1 426 Kč)

Roční náklady byly stanoveny jako rozdíl sumy všech poplatků spojených s vedením a využíváním běžného účtu a sumy všech příjmů (úročení nebo bonusů) plynoucích z konkrétního profilu klienta.

Srovnání ročních nákladů na využívání běžných účtů – „Young Single“

Klientský profil s názvem Young Single:
 Muž 25 let, svobodný, bezdětný.
 Využívá internetové a mobilní bankovnictví a 1 bezkontaktní platební kartu.
 Na běžný účet mu měsíčně přichází 20 000 korun, průměrný zůstatek na účtu je 80 000 korun, platební kartou měsíčně zaplatí 4 000 korun.
 Měsíčně má 2 příchozí a 5 odchozích plateb, 2× zaplatí kartou na internetu, 9× zaplatí kartou v obchodě.
 Z bankomatu vybírá 3× za měsíc vždy nejméně 1 500 korun (2× z bankomatu své banky, 1× z bankomatu cizí banky).

YOUNG SINGLE – roční náklady na vedení BÚ

 1. 1. AirBank – Malý tarif (-380 Kč)
 2. 2.-3. EQUA – Běžný účet (-7 Kč)
 3. 2.-3. UniCredit Bank – U konto (-7 Kč)
 4. 4.-6. mBank – mKONTO (0 Kč)
 5. 4.-6. Raiffeisen BANK – eKonto SMART (0 Kč)
 6. 4.-6. Fio – Osobní účet (0 Kč)
 7. 7. ČSOB – Plus Konto (473 Kč)
 8. 8. Poštovní spořitelna – Online účet (473 Kč)
 9. 9. MONETA – Free and Flexi (581 Kč)
 10. 10. KB – MůjÚčet (936 Kč)
 11. 11. ČS – Základní účet (1 044 Kč)

Srovnání s rokem 2014
Srovnání ročních nákladů na běžné účty provedla agentura MindBridge Consulting také v listopadu 2014. Oproti situaci před téměř třemi lety je patrné, že si klienti většiny bank co do ročních nákladů na účet polepšili. Nejviditelnější zlepšení je pak u klientů s vyšším příjmem a bankovní aktivitou (v průzkumu zastoupených profilem Daddy).

Srovnání s rokem 2014 je zobrazeno v přiložených grafech.

K měření
Průzkum nákladů spojených s vedením běžných účtů podle ceníkových nabídek jednotlivých bank provedla výzkumná agentura MindBridge Consulting v březnu 2017. Monitorovány byly nabídky těchto bank: Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Equa bank, Fio banka, Komerční banka, mBank, MONETA Money Bank, Poštovní spořitelna, Raiffeisen Bank, Sberbank a UniCredit Bank.

Pokud bylo pro klienta banky výhodnější realizovat výběr z bankomatu jednou konkrétní kartou, bylo to v propočtech nákladů zohledněno tak, že se tomu výběr z bankomatu v domácnosti přizpůsobí a náklady na BÚ budou nižší.

Do srovnání běžných účtů pro profil Daddy nebyly zařazeny Equa bank (nenabízí druhou, disponentskou platební kartu) a Sberbank (nenabízí bezkontaktní platební karty, při nabídce kontaktní karty by roční náklady byly 277 korun). Banka mBank do srovnání zařazena byla, od druhého roku je platební karta disponenta zpoplatněna 100 korunami za rok, ve výpočtu prvního roku tento poplatek nefiguruje

Do srovnání běžných účtů pro profil Young Single nebyla zařazena Sberbank (nenabízí bezkontaktní platební karty, při nabídce kontaktní karty by roční náklady byly 557 korun). Pokud by klient Young Single byl student, po předložení potvrzení o studiu by náklady u Komerční banky byly o 468 korun za rok nižší.

Ladislav Klika
MindBridge Consulting a.s.
Geologická 2
152 00 Praha 5
W: www.mindbridge.cz
E: info@mindbridge.cz
T: +420 604 840 604