Zprávy

21-prani.jpg

Ženatí muži odmítají prát

06/10/2010

Tvrdí výsledky studie mapující v České republice rozdělení domácích prací. Zatímco ženatí muži se postarají o jednu pračku špinavého prádla z deseti, po rozvodu jim tato činnost naroste pětkrát.

V rámci průzkumu byla sledována řada domácích činností, mezi nimiž je praní prádla většinou dospělé populace vnímáno jako „ženská“ práce, zatímco drobné domácí opravy, nebo například sestavení dovezeného nábytku jako práce „mužské“. Z posledních deseti praní měl muž na starost v průměru 1,6 pračky.

Rozdílný je navíc pohled samotných mužů a žen, jakkoliv jsou spolu v domácnosti. Ženy totiž uvedly, že muži z posledních 10 praní realizovali necelou jednu pračku (0,9), zatímco muži subjektivně vnímají, že to bylo více než dvakrát tolik (2,2 praček z 10).

Svobodní muži perou málo a ženatí ještě méně. Pro výrobce praček a detergentů tak nepředstavují významné spotřebitele. Novou cílovou skupinu naopak představují rozvedení muži, kteří přejímají starost o většinu domácích prací, tedy také o praní. V průměru vyperou většinu prádla sami. S ohledem na vývoj statistik rozvodovosti jde tak o perspektivní prostor na trhu.

Internetového výzkumu se zúčastnil reprezentativní vzorek celé české populace z hlediska věku, pohlaví, regionu a vzdělání ve věku nad 18 let, celkově bylo dotázáno 250 respondentů a terénní šetření proběhlo od 1. do 5. října 2010.

Tereza Benešová
Project Manager
MindBridge Consulting a.s.